RoboCup

League


Home
Teams
Events
History
Contact
Mailing List
Downloads
Open Source
Internal

RoboCup 2017


Home
Committees
Timeline
Call
Soccer Rules
Teams

RoboCup 2016


Home
Results

Links


RoboCup.org
SoftBank NAO

FINAL Standard Platform League Timetable 2016

The team mentioned first in the list below will start the first half of the game in their preferred colour or blue. Referees are in italic.

Preparation Day 1 (Tuesday 28.06.2016)

Team leader meeting: 21:00

Preparation Day 2 (Wednesday 29.06.2016)

  Field A Field B Field C Field D Field E Field F  
Preparation Day 2 Preparation Day 2 Preparation Day 2 Preparation Day 2 Preparation Day 2 Preparation Day 2
9:00 9:00
9:15 9:15
9:30 9:30
9:45 9:45
10:00 10:00
10:15 10:15
10:30 10:30
10:45 10:45
11:00 Drop-In Qualification 11:00
11:15 Drop-In Qualification 11:15
11:30 11:30
11:45 11:45
12:00 12:00
12:15 12:15
12:30 12:30
12:45 12:45
13:00 13:00
13:15 13:15
13:30 13:30
13:45 13:45
14:00 14:00
14:15 14:15
14:30 14:30
14:45 14:45
15:00 15:00
15:15 15:15
15:30 15:30
15:45 15:45
16:00 Referee Meeting 16:00
16:15 Referee Meeting 16:15
16:30 Referee Meeting 16:30
16:45 16:45
17:00 Drop-In Qualification 17:00
17:15 Drop-In Qualification 17:15
17:30 17:30
17:45 17:45
18:00 18:00
18:15 18:15
18:30 18:30
18:45 18:45
19:00 Drop-In
Blue ( Nao Devils Dortmund, Austrian Kangaroos, HULKs, UPennalizers, UChile Robotics Team ) vs
Red ( B-Human, Nao-Team HTWK, DAInamite, Northern Bites, Philosopher )
Refs( MRL-SPL, Berlin United )
Head Judge Katie
Judges ( UnBeatables, UNSW Australia )
19:00
19:20 Drop-In
Blue ( MRL-SPL, Berlin United, UNSW Australia, TJArk, Z-Knipsers ) vs
Red ( UT Austin Villa, RoboCanes, Dutch Nao Team, RoboEireann, Bembelbots )
Refs( Austrian Kangaroos, HULKs )
Head Judge Rudi
Judges ( Philosopher, UnBeatables )
19:20
19:40 Drop-In
Blue ( UnBeatables, NTU RoboPAL, B-Human, UT Austin Villa, DAInamite ) vs
Red ( SPQR Team, Camellia Dragons, Austrian Kangaroos, Berlin United, Northern Bites )
Refs( UPennalizers, UChile Robotics Team )
Head Judge Patrick
Judges ( TJArk, Z-Knipsers )
19:40
20:00 Drop-In
Blue ( MRL-SPL, UChile Robotics Team, SPQR Team, UNSW Australia, NTU RoboPAL ) vs
Red ( UPennalizers, RoboCanes, Camellia Dragons, TJArk, UnBeatables )
Refs( B-Human, Nao-Team HTWK )
Head Judge Katie
Judges ( Dutch Nao Team, RoboEireann )
20:00
20:20 Drop-In
Blue ( Camellia Dragons, Dutch Nao Team, Nao-Team HTWK, Philosopher, RoboEireann ) vs
Red ( HULKs, SPQR Team, Z-Knipsers, Nao Devils Dortmund, Bembelbots )
Refs( DAInamite, Northern Bites )
Head Judge Rudi
Judges ( RoboCanes, NTU RoboPAL )
20:20
20:40 Drop-In
Blue ( Austrian Kangaroos, UT Austin Villa, Philosopher, RoboCanes, NTU RoboPAL ) vs
Red ( HULKs, UNSW Australia, MRL-SPL, DAInamite, Dutch Nao Team )
Refs( Bembelbots, Nao-Team HTWK )
Head Judge Matthias
Judges ( Camellia Dragons, Z-Knipsers )
20:40
21:00 Teamleader Meeting 21:00

Competition Day 1 (Thursday 30.06.2016)

  Field A Field B Field C Field D Field E Field F  
Round Robin 1 Round Robin 1 Round Robin 1 Round Robin 1 Round Robin 1 Round Robin 1
9:00 UChile Robotics Team vs HULKs
SPQR + Linkoping Humanoids
Camellia Dragons vs DAInamite
Philosophers + RoboCanes
UNSW Australia vs NTU RoboPal
TJArk + Nao-Team HTWK
9:00
9:15 9:15
9:30 9:30
9:45 UT Austin Villa vs Dutch Nao Team
UChile Robotics Team vs HULKs
Z-Knipsers vs Austrian Kangaroos
Camellia Dragons vs DAInamite
B-Human vs Nao Devils Dortmund
UNSW Australia vs NTU RoboPal
9:45
10:00 10:00
10:15 10:15
10:30 Bembelbots vs UPennalizers
UT Austin Villa vs Dutch Nao Team
RoboEireann vs Northern Bites
Z-Knipsers vs Austrian Kangaroos
Berlin United vs MRL-SPL
B-Human vs Nao Devils Dortmund
10:30
10:45 10:45
11:00 11:00
11:15 Linkoping Humanoids vs SPQR
Bembelbots vs HULKs
RoboCanes vs Philosophers
RoboEireann vs DAInamite
Nao-Team HTWK vs TJArk
Berlin United vs NTU RoboPal
11:15
11:30 11:30
11:45 11:45
12:00 UChile Robotics Team vs UPennalizers
Linkoping Humanoids vs Dutch Nao Team
Camellia Dragons vs Northern Bites
RoboCanes vs Austrian Kangaroos
UNSW Australia vs MRL-SPL
Nao-Team HTWK vs Nao Devils Dortmund
12:00
12:15 12:15
12:30 12:30
12:45 UT Austin Villa vs SPQR
UChile Robotics Team vs UPennalizers
Z-Knipsers vs Philosophers
Camellia Dragons vs Northern Bites
B-Human vs TJArk
UNSW Australia vs MRL-SPL
12:45
13:00 13:00
13:15 13:15
13:30 Bembelbots vs HULKs
UT Austin Villa vs SPQR
RoboEireann vs DAInamite
Z-Knipsers vs Philosophers
Berlin United vs NTU RoboPal
B-Human vs TJArk
13:30
13:45 13:45
14:00 14:00
14:15 Linkoping Humanoids vs Dutch Nao Team
UPennalizers vs HULKs
RoboCanes vs Austrian Kangaroos
Northern Bites vs DAInamite
Nao-Team HTWK vs Nao Devils
MRL-SPL vs NTU RoboPal
14:15
14:30 14:30
14:45 14:45
15:00 UChile Robotics Team vs Bembelbots
SPQR vs Dutch Nao Team
Camellia Dragons vs RoboEireann
Philosophers vs Austrian Kangaroos
UNSW Australia vs Berlin United
TJArk vs Nao Devils
15:00
15:15 15:15
15:30 15:30
15:45 UT Austin Villa vs Linkoping Humanoids
UChile Robotics Team vs Bembelbots
Z-Knipsers vs RoboCanes
Camellia Dragons vs RoboEireann
B-Human vs Nao-Team HTWK
UNSW Australia vs Berlin United
15:45
16:00 16:00
16:15 16:15
16:30 UPennalizers vs HULKs
UT Austin Villa vs Linkoping Humanoids
Northern Bites vs DAInamite
Z-Knipsers vs RoboCanes
MRL-SPL vs NTU RoboPal
B-Human vs Nao-Team HTWK
16:30
16:45 16:45
17:00 17:00
17:15 SPQR vs Dutch Nao Team
UPennalizers vs HULKs
Philosophers vs Austrian Kangaroos
Northern Bites vs DAInamite
TJArk vs Nao Devils Dortmund
MRL-SPL vs NTU RoboPal
17:15
17:30 17:30
17:45 17:45
18:00 18:00
18:15 18:15
18:30 Outdoor 1 Outdoor 1 18:30
18:45 Outdoor 1 Outdoor 1 18:45
19:00 Outdoor 1 Outdoor 1 19:00
19:15 Outdoor 1 Outdoor 1 19:15
19:30 19:30
19:45 19:45
20:00 Drop-In
Blue ( 1 Berlin United, 2 Nao-Team HTWK, 3 NTU RoboPAL, 4 Austrian Kangaroos, 5 Z-Knipsers ) vs
Red ( 1 UNSW Australia, 2 UChile Robotics Team, 3 Northern Bites, 4 UnBeatables, 5 UPennalizers )
Refs( B-Human, HULKs )
Head Judge Matthias (Nao Devils Dortmund)
Judges ( Aztlan, TJArk )
20:00
20:20 Drop-In
Blue ( 1 Philosopher, 2 MRL-SPL, 3 RoboEireann, 4 Austrian Kangaroos, 5 Z-Knipsers ) vs
Red ( 1 Camellia Dragons, 2 Nao Devils Dortmund, 3 RoboCanes, 4 NTU RoboPAL, 5 UChile Robotics Team )
Refs( DAInamite, Dutch Nao Team )
Head Judge Katie (UT Austin Villa)
Judges ( UnBeatables, Berlin United )
20:20
20:40 Drop-In
Blue ( 1 Nao-Team HTWK, 2 UPennalizers, 3 MRL-SPL, 4 UnBeatables, 5 Camellia Dragons ) vs
Red ( 1 UT Austin Villa, 2 Dutch Nao Team, 3 Philosopher, 4 SPQR Team, 5 Northern Bites )
Refs( UNSW Australia, Berlin United )
Head Judge Rudi (RoboEireann)
Judges ( Bembelbots, B-Human )
20:40
21:00 Teamleader Meeting 21:00

Competition Day 2 (Friday 01.07.2016)

  Field A Field B Field C Field D Field E Field F  
Competition_Day 2 Competition_Day 2 Competition_Day 2 Competition_Day 2 Competition_Day 2 Competition_Day 2
9:00 Outdoor 2 Outdoor 2 9:00
9:15 Outdoor 2 Outdoor 2 9:15
9:30 Outdoor 2 Outdoor 2 9:30
9:45 Outdoor 2 Outdoor 2 9:45
10:00 Berlin United vs. Nao Devils
MRL-SPL vs. Nao Team HTWK
B-Human vs. NTU RoboPAL
UNSW Australia vs. TJArk
10:00
10:15 10:15
10:30 10:30
10:45 X1: SPQR vs Camellia Dragons
RoboCanes + Z-Knipsers
10:45
11:00 X2: HULKs vs Philosopher
Northern Bites + RoboEireann
11:00
11:15 X3: Austrian Kangaroos vs UPennalizers
UT Austin Villa + Linkoping Humanoids
11:15
11:30 X4: DAInamite vs Dutch Nao Team
UChile + Bembelbots
11:30
11:45 11:45
12:00 12:00
12:15 Outdoor Championship
B-Human vs. Nao Devils
UNSW Australia vs. Nao Team HTWK
Outdoor 3rd Place
Berlin United vs. NTU RoboPAL
MRL-SPL vs. TJArk
12:15
12:30 12:30
12:45 12:45
13:00 13:00
13:15 UChile vs SPQR
Nao Devils vs UNSW Australia
Northern Bites vs UPennalizers
B-Human vs TJArk
13:15
13:30 13:30
13:45 13:45
14:00 UT Austin Villa vs HULKs
UChile + SPQR
RoboCanes vs DAInamite
Northern Bites vs UPennalizers
14:00
14:15 14:15
14:30 14:30
14:45 Berlin United vs MRL-SPL
UT Austin Villa + HULKs
NTU RoboPAL vs Nao Team HTWK
RoboCanes vs DAInamite
14:45
15:00 15:00
15:15 15:15
15:30 Nao Devils vs UNSW Australia
SPQR + Berlin United
B-Human vs TJArk
NTU RoboPAL vs UPennalizers
15:30
15:45 15:45
16:00 16:00
16:15 UChile vs MRL-SPL
Nao Devils + HULKs
Northern Bites vs Nao Team HTWK
B-Human vs DAInamite
16:15
16:30 16:30
16:45 16:45
17:00 UT Austin Villa vs UNSW Australia
UChile vs MRL-SPL
RoboCanes vs TJArk
Northern Bites vs Nao Team HTWK
17:00
17:15 17:15
17:30 17:30
17:45 League Photograph 17:45
18:00 18:00
18:20 Drop-In
Blue ( 1 Aztlan, 2 RoboEireann, 3 B-Human, 4 HULKs, 5 Berlin United ) vs
Red ( 1 Nao Devils Dortmund, 2 TJArk, 3 UNSW Australia, 4 Bembelbots, 5 DAInamite )
Refs( Austrian Kangaroos, MRL-SPL )
Head Judge Katie (UT Austin Villa)
Judges ( Dutch Nao Team, RoboCanes )
18:20
18:40 Drop-In
Blue ( 1 Philosopher, 2 Z-Knipsers, 3 UChile Robotics Team, 4 Team-NUST, 5 Nao-Team HTWK ) vs
Red ( 1 B-Human, 2 UPennalizers, 3 RoboEireann, 4 Aztlan, 5 UT Austin Villa )
Refs( Berlin United, Northern Bites )
Head Judge Matthias (Nao Devils Dortmund)
Judges ( UNSW Australia, NTU RoboPAL )
18:40
19:00 Drop-In
Blue ( 1 UnBeatables, 2 TJArk, 3 Austrian Kangaroos, 4 Nao Devils Dortmund, 5 Dutch Nao Team ) vs
Red ( 1 RoboCanes, 2 NTU RoboPAL, 3 DAInamite, 4 HULKs, 5 Camellia Dragons )
Refs( Nao-Team HTWK, UPennalizers )
Head Judge Rudi (RoboEireann)
Judges ( Z-Knipsers, SPQR Team )
19:00
19:20 Drop-In
Blue ( 1 UChile Robotics Team, 2 RoboCanes, 3 TJArk, 4 UT Austin Villa, 5 Dutch Nao Team ) vs
Red ( 1 Bembelbots, 2 MRL-SPL, 3 Berlin United, 4 Northern Bites, 5 Nao Devils Dortmund )
Refs( Philosopher, Z-Knipsers )
Head Judge Rudi (RoboEireann)
Judges ( UnBeatables, NTU RoboPAL )
19:20
19:40 Drop-In
Blue ( 1 B-Human, 2 Bembelbots, 3 HULKs, 4 Berlin United, 5 DAInamite ) vs
Red ( 1 MRL-SPL, 2 UNSW Australia, 3 UPennalizers, 4 Austrian Kangaroos, 5 Nao-Team HTWK )
Refs( Philosopher, RoboCanes )
Head Judge Matthias (Nao Devils Dortmund)
Judges ( UChile Robotics Team, Camellia Dragons )
19:40
20:00 Drop-In
Blue ( 1 Northern Bites, 2 Team-NUST, 3 UnBeatables, 4 RoboEireann, 5 SPQR Team ) vs
Red ( 1 Z-Knipsers, 2 TJArk, 3 UT Austin Villa, 4 Aztlan, 5 NTU RoboPAL )
Refs( Austrian Kangaroos, Berlin United )
Head Judge Tobias (Nao-Team HTWK)
Judges ( HULKs, MRL-SPL )
20:00
20:20 Drop-In
Blue ( 1 Northern Bites, 2 RoboEireann, 3 Camellia Dragons, 4 Philosopher, 5 Bembelbots ) vs
Red ( 1 B-Human, 2 Dutch Nao Team, 3 UNSW Australia, 4 Team-NUST, 5 SPQR Team )
Refs( Nao Devils Dortmund, DAInamite )
Head Judge Katie (UT Austin Villa)
Judges ( Nao-Team HTWK, UChile Robotics Team )
20:20
21:00 Teamleader Meeting 21:00

Competition Day 3 (Saturday 02.07.2016)

  Field A Field B Field C Field D Field E Field F  
Competition Day 3 Competition Day 3 Competition Day 3 Competition Day 3 Competition Day 3 Competition Day 3
9:00 Berlin United vs SPQR
UT Austin Villa + UNSW Australia
NTU RoboPAL vs UPennalizers
RoboCanes vs TJArk
9:00
9:15 9:15
9:30 9:30
9:45 Nao Devils vs HULKs
MRL-SPL + SPQR
B-Human vs DAInamite
Nao Team HTWK vs UPennalizers
9:45
10:00 10:00
10:15 10:15
10:30 UChile vs Berlin United
UNSW Australia + HULKs
Northern Bites vs NTU RoboPAL
TJArk vs DAInamite
10:30
10:45 10:45
11:00 11:00
11:15 UT Austin Villa vs Nao Devils
UChile vs Berlin United
RoboCanes vs B-Human
Northern Bites vs NTU RoboPAL
11:15
11:30 11:30
11:45 11:45
12:00 SPQR vs MRL-SPL
UT Austin Villa vs Nao Devils
UPennalizers vs Nao Team HTWK
RoboCanes vs B-Human
12:00
12:15 12:15
12:30 12:30
12:45 HULKs vs UNSW Australia
NTU RoboPal vs MRL-SPL
DAInamite vs TJArk
Berlin United vs Nao Team HTWK
12:45
13:00 13:00
13:15 13:15
13:30 13:30
13:45 13:45
14:00 14:00
14:15 14:15
14:30 X5: Nao Devils vs RoboCanes
Nao Team HTWK vs NTU RoboPAL
14:30
14:45 X6: Berlin United vs Northern Bites
B-Human + DAInamite
14:45
15:00 X7: HULKs vs TJArk
UChile vs SPQR
15:00
15:15 X8: MRL-SPL vs UPennalizers
UT Austin Villa + UNSW Australia
15:15
15:30 15:30
15:45 15:45
16:00 16:00
16:15 16:15
16:30 Q1: UChile vs Nao Devils
NTU RoboPAL vs HULKs
16:30
16:45 Q2: UT Austin Villa vs Berlin United
DAInamite vs MRL-SPL
16:45
17:00 Q3: Nao Team HTWK vs TJArk
SPQR vs HULKs
17:00
17:15 Q4: B-Human vs UPennalizers
UNSW Australia vs RoboCanes
17:15
17:30 17:30
17:45 17:45
18:00 Teamleader Meeting 18:00
18:15 18:15
18:30 18:30
18:45 18:45
19:00 No-Wifi 19:00
19:15 No-Wifi 19:15
19:30 No-Wifi 19:30
19:45 No-Wifi 19:45
20:00 No-Wifi 20:00
20:15 No-Wifi 20:15
20:30 No-Wifi 20:30
20:45 No-Wifi 20:45
21:00 21:00

Championship Day (Sunday 03.07.2016)

  Field A Field B Field C Field D Field E Field F  
Championship Day Championship Day Championship Day Championship Day Championship Day Championship Day
9:00 S1: UChile vs B-Human
DAInamite (head+GC) + Northern Bites (2 assist)
9:00
9:15 9:15
9:30 9:30
9:45 S2: UT Austin Villa vs Nao Team HTWK
Northern Bites (head+GC) + HULKs (2 assist)
9:45
10:00 10:00
10:15 10:15
10:30 10:30
10:45 10:45
11:00 11:00
11:15 11:15
11:30 11:30
11:45 11:45
12:00 3rd Place
RoboEireann (head+GC) + Northern Bites (2 assist)
12:00
12:15 12:15
12:30 12:30
12:45 12:45
13:00 13:00
13:15 13:15
13:30 1st Place
Northern Bites (head+GC) + HULKs (2 assist) + Z-Knipsers (2 assist)
13:30
13:45 13:45
14:00 14:00
14:15 14:15
14:30 14:30
14:45 14:45
15:00 15:00
15:15 Allstars
UT Austin Villa (head+GC) + Z-Knipsers (2 assist)
15:15
15:30 15:30
15:45 15:45
16:00 16:00
16:15 16:15
16:30 16:30
16:45 16:45
17:00 17:00