RoboCup

League


Home
Teams
Events
History
Contact
Mailing List
Downloads
Open Source
Internal

RoboCup 2014


Home
Committees
Call
Soccer Rules
Challenges
Teams

RoboCup 2013


Home
Results

Links


RoboCup.org
Aldebaran Nao

Standard Platform League Results 2010

Soccer Competition

Winners

  1. B-Human, University of Bremen and Deutsches Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz, Germany
  2. rUNSWift, School of Computer Science and Engineering, The University of New South Wales, Australia
  3. Austin Villa, Department of Computer Science, The University of Texas at Austin Department of Computer Science, Texas Tech University, USA

First Round Robin Pool A

  B-Human UPenn MRL GA GR GD Points Rank
B-Human X 6:1 10:0 16 1 15 6 1
UPennalizers 1:6 X 3:0 4 6 -2 3 2
MRL 0:10 0:3 X 0 13 -13 0 3

First Round Robin Pool B

  CMurfs Cerberus Eireann GA GR GD Points Rank
CMurfs X 3:0 4:0 7 0 7 6 1
Cerberus 0:3 X 1:0 1 3 -2 3 2
Robo Eireann 0:4 0:1 X 0 5 -5 0 3

First Round Robin Pool C

  Devils CHITA GA GR GD Points Rank
Nao Devils X 4:1 4 1 3 3 1
CHITA Hominids 1:4 X 1 4 -3 0 2

First Round Robin Pool D

  NTU NimbRo Kouretes GA GR GD Points Rank
NTU Robot PAL X 0:4 2:0 2 4 -2 3 2
NimbRo 4:0 X 8:0 12 0 12 6 1
Kouretes 0:2 0:8 X 0 10 -10 0 3

First Round Robin Pool E

  Kangaroos WrightEagle Nanyang GA GR GD Points Rank
Austrian Kangaroos X 2:0 0:1 2 1 1 3 2
WrightEagleUnleashed! 0:2 X 0:0 0 2 -2 1 3
Team Nanyang 1:0 0:0 X 1 0 1 4 1

First Round Robin Pool F

  Austin BURST rUNSWift GA GR GD Points Rank
Austin Villa X 8:0 3:3 11 3 8 4 1
BURST 0:8 X 0:5 0 13 -13 0 3
rUNSWift 3:3 5:0 X 8 3 5 4 2

First Round Robin Pool G

  NUBots TJArk Zadeat GA GR GD Points Rank
NUBots X 2:0 3:0 5 0 5 6 1
TJArk 0:2 X 0:0 0 2 -2 1 2
Zadeat 0:3 0:0 X 0 3 -3 1 3

First Round Robin Pool H

  Bites L3M HTWK GA GR GD Points Rank
Northern Bites X 0:2 0:3 0 5 -5 0 3
Les 3 Mousquetaires 2:0 X 0:2 2 2 0 3 2
Nao-Team HTWK 3:0 2:0 X 5 0 5 6 1

Intermediate Round

X1 UPennalizers Robo Eireann 3:0
X2 MRL Cerberus 0:1
X3 CHITA Hominids Kouretes 1:0
X4 Austrian Kangaroos BURST 3:2 (1:1)
X5 Wright Eagle Unleashed! rUNSWift 0:5
X6 TJArk Northern Bites 1:2
X7 Zadeat Les 3 Mousquetaires 0:2

Second Round Robin Pool I

  B-Human Nanyang Bites NTU GA GR GD Points Rank
B-Human X 10:0 7:0 10:0 27 0 27 9 1
Team Nanyang 0:10 X 0:0 0:0 0 10 -10 2 3
Northern Bites 0:7 0:0 X 0:0 0 7 -7 2 2
NTU Robot Pal 0:10 0:0 0:0 X 0 10 -10 2 3

Second Round Robin Pool J

  CMurfs Austin L3M CHITA GA GR GD Points Rank
CMurfs X 0:7 2:0 3:1 5 8 -3 6 2
Austin Villa 7:0 X 5:0 7:0 19 0 19 9 1
Les 3 Mousquetaires 0:2 0:5 X 1:1 1 8 -7 1 3
CHITA Hominids 1:3 0:7 1:1 X 2 11 -9 1 4

Second Round Robin Pool K

  Devils NUBots UPenn rUNSWift GA GR GD Points Rank
Nao Devils X 1:1 2:2 0:5 3 8 -5 2 4
NUBots 1:1 X 1:1 1:3 3 5 -2 2 3
UPennalizers 2:2 1:1 X 2:1 5 4 1 5 2
rUNSWift 5:0 3:1 1:2 X 9 3 6 6 1

Second Round Robin Pool L

  Nimbro HTWK Cerberus Kangaroos GA GR GD Points Rank
Nimbro X 3:2 3:0 4:2 10 4 6 9 1
Nao-Team HTWK 2:3 X 2:0 2:1 6 4 2 6 2
Cerberus 0:3 0:2 X 2:0 2 5 -3 3 3
Austrian Kangaroos 2:4 1:2 0:2 X 3 8 -5 0 4

Quarter Finals

Q1 B-Human UPennalizers 8:1
Q2 Austin Villa Nao-Team HTWK 3:1
Q3 rUNSWift Northern Bites 3:0
Q4 NimbRo CMurfs 1:2

Semi Finals

S1 B-Human Austin Villa 8:0
S2 rUNSWift CMurfs 6:0

Finals

3rd Place Austin Villa CMurfs 5:1
Final B-Human rUNSWift 6:1

Technical Challenge

Winners

  1. rUNSWift, School of Computer Science and Engineering, The University of New South Wales, Australia
  2. Austin Villa, Department of Computer Science, The University of Texas at Austin Department of Computer Science, Texas Tech University, USA
  3. CMurfs, School of Computer Science, Carnegie Mellon University, USA

Details

  Passing Open Dribbling Sum
rUNSWift 24 22 23 69
Austin Villa 25 19 24 68
CMurfs 22 13 21 56
B-Human 23 24 0 47
Nao Team Humboldt 19 23 - 42
Austrian Kangaroos 0 16 25 41
UPennalizers 19 - 22 41
Robo Eireann 19 21 - 40
WrightEagleUnleashed! 19 20 0 39
Nao Devils 19 15 0 34
Nao-Team HTWK 0 25 0 25
NTU Robot PAL 0 18 - 18
TeamNanyang 0 17 0 17
Northern Bites - 14 - 14
Kouretes 0 12 0 12
MRL - 11 0 11
NimbRo 0 10 - 10
Les 3 Mousquetaires 0 9 - 9
Robo-Erectus SPL - 8 0 8
BURST 0 - - 0
CHITA Hominids 0 - - 0
NUBots 0 - 0 0
Zadeat 0 - - 0
Cerberus - - - -
TJArk - - - -